7.4’lük deprem 10 kentimizde yıkıma neden oldu! İşte il il acı bilanço

Kahramanmaraş’ta sabaha karşı meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki deprem; Hatay, Adana, Gaziantep, Malatya, Kilis, Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Osmaniye’de yıkıma neden oldu. AFAD toplamda 76 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. İşte il il depremin acı bilançosu.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), merkezi Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan 7,4 büyüklüğündeki depremde saat 06.30 itibarıyla 7 ilde 76 kişinin yaşamını yitirdiğini, 440 kişinin yaralandığını açıkladı.

10 İLDE YIKIM YAŞANDI

Deprem Maraş dahil Hatay, Adana, Gaziantep, Malatya, Kilis, Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Osmaniye’de yıkıma neden oldu. Deprem bölgesindeki çok sayıda bölgede ekipler enkaz altında kalanları kurtarmak için çalışmalarını sürdürüyor. İşte il il depremin acı bilançosu.

MARAŞ VALİSİ: ÖLÜ VE YARALI SAYISI VERMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL

Depremin merkez üssü Kahramanmaraş’ta çok sayıda bina hasar gördü. Vali Ömer Faruk Coşkun, deprem sonrası yaptığı ilk açıklamada, “Şu an yıkılan bina ile ölü ve yaralı sayısı vermemiz mümkün değil. Hasar ciddi.” ifadelerini kullandı.

MALATYA’DA YÜZLERCE YARALI VAR

Sarsıntının ciddi şekilde hissedildiği Malatya’da ise Vali Hulusi Şahin depremin ardından yaptığı ilk resmi açıklamada; “Kentte 140 bina yıkıldı. 420 yaralı var, 23 kişinin enkazdan cesedi çıkarıldı. Arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.” şeklinde konuştu.

GAZİANTEP VALİSİ: 500’DEN FAZLA GÖÇÜK VAR

Kahramanmaraş’taki 7.4 büyüklüğündeki depremin ardından bir şiddetli sarsıntı da Gaziantep’te yaşandı. Saat 04:26’da Gaziantep’in Nurdağı ilçesi merkez olmak üzere 6.4 büyüklüğünde sarsıntı meydana geldi. Gaziantep Valisi Davut Gül yaptığı açıklamada; “Depremin ardından ilk andan itibaren 657 ihbar aldık, tamamı değerlendirildi, kent genelinde 531 göçük söz konusu.” ifadelerini kullandı.

ŞANLIURFA VALİSİ: 17 VATANDAŞIMIZI KAYBETTİK

Depremin hissedildiği kentlerden Şanlıurfa’da ise hayatını kaybedenler oldu. Vali Salih Ayhan, “Depremde şu an 17 vatandaşımız vefat etti, 30 vatandaşımız da yaralı.” açıklamasında bulundu.

OSMANİYE’DE 65 BİNA YIKILDI

Osmaniye Valisi Erdinç Yılmaz ilk açıklamasında; kentte 65 binanın yıkıldığını, ilk belirlemelere göre 7 vatandaşın hayatını kaybettiğini açıkladı.

ADIYAMAN’DA 28 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Adıyaman Valisi, kent merkezi ve çevre ilçelerde depremin etkisini gösterdiğini, yıkılan binalar olduğunu söyledi. Vali Çuhadar, “28 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda binada hasar var. En az 100 bina yıkıldı.” dedi.

DİYARBAKIR’DA 6 BİNA YIKILDI

Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, “Depremde 6 bina yıkıldı, 6 vatandaşımız hayatını kaybetti. 79 vatandaşımız yaralandı.” ifadelerini kullandı.

ADANA’DA SON DURUM

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki deprem nedeniyle Adana’da bir bina çöktü. Adana Belediye Başkanı Zeydan Karalar da yaptığı açıklamada “Biri 17 diğeri 14 katlı olmak üzere ilk belirlemelere göre 3 apartman tamamen yıkıldı. Lütfen vatandaşlarımız yolları boşaltsın.” dedi.

KİLİS’TE 4 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Kilis Valiliği tarafından yapılan açıklamada da “Elbeyli ilçesinde ölü ve yaralı bulunmamaktadır. Musabeyli ilçesinde 4 ölü, 10 yaralı bulunmaktadır. Polateli ilçesinde can kaybı yok, 1 yaralı bulunmaktadır. Bir bina yıkılmış olup aramakurtarma çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca ikinci bir emre kadar eğitim ve öğretime ilimiz merkez ve köylerinde ara verilmiştir. Gelişmelerilerleyen saatlerde ayrıca paylaşılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” denildi.

HATAY’DA DA CAN KAYBI VAR

Hatay Valisi Rahmi Doğan, kentte yıkılan binalar bulunduğunu belirterek, “Hayatını kaybedenler var, çok sayıda da yaralımız var.” şeklinde konuştu..

SURİYE’DE 100 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Öte yandan deprem, başta Suriye olmak üzere Mısır, Lübnan, Filistin gibi komşu ülkelerde de hissedildi. Deprem nedeniyle Suriye’de 100 kişi yaşamını yitirdi.

Depremin vurduğu Diyarbakır’da 7 katlı bir binanın yıkılma anı kameralara yansıdı

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan 7.4 büyüklüğündeki deprem bölgede büyük yıkıma neden oldu. Sarsıntıdan etkilenen şehirlerden biri olan Diyarbakır’da 7 katlı binanın yıkılma anı ise kameralara anbean yansıdı. Binanın içinde yaşayan olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde saat 04.17’de 7,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem Hatay, Adana, Gaziantep, Malatya, Kilis, Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Osmaniye’de de hissedildi.

22 ARTÇI MEYDANA GELDİ

Yaklaşık 30 saniye süren ve birçok kentte yıkıma sebep olan depremde çok sayıda kişi hayatını kaybetti. Depremin ardından en büyüğü 6.6 olmak üzere 22 artçı deprem meydan geldi.

YIKIM ANI KAMERALARA YANSIDI

Depremin önemli ölçüde hissedildiği ve yıkımların yaşandığı Diyarbakır’da 7 katlı bir binanın yıkım anı kameralara yansıdı. Binanın içinde yaşayan olup olmadığı ise henüz bilinmiyor.

7 BİNA YIKILDI 6 ÖLÜ 79 YARALI VAR

Bölgedeki son durumu paylaşan Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su farklı noktalarda 7 binanın yıkıldığını şuana kadar 6 kişinin yaşamını yitirdiğini 79 kişinin yaralı olarak hastaneye kaldırıldığını söyledi. Enkaz alanında çalışmaların sürdüğünü ifade eden Vali Su, 12 kişinin deenkaz altından çıkardığını ifade etti.

Son Dakika! 10 ili etkileyen depremde 76 vatandaşımız hayatını kaybetti, 440 kişi yaralandı

Son dakika: Kahramanmaraş merkezli 7.4’lük deprem; Hatay, Adana, Gaziantep, Malatya, Kilis, Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Osmaniye’de yıkıma neden oldu. Deprem nedeniyle 76 vatandaşımız hayatını kaybetti, 440 vatandaşımız yaralandı. Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde saat 04.17’de 7,4 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Çok sayıda ilden de hissedilen deprem 30 saniyeden fazla sürdü. Sarsıntı Maraş’ın yanı sıra Hatay, Adana, Gaziantep, Malatya, Kilis, Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Osmaniye’de de hissedildi.

Elon Musk, deprem sonrası çağrılara kayıtsız kalamadı: Türk hükümeti onay verirse Starlink uydularını göndeririz

Türkiye’de 10 ilde yıkıma neden olan deprem sonrasında Twitter’da bir kullanıcı, Elon Musk’a “Türkiye ve komşu ülkeleri büyük bir deprem vurdu. Ciddi iletişim eksiklikleri yaşanıyor. Starlink uydularınız için yardım etme şansınız var mı?” sorusunu yöneltti. Musk bu paylaşıma “Starlink henüz Türk hükümeti tarafından onaylanmadı. Onaylanır onaylanmaz gönderebiliriz” şeklinde yanıt verdi.

SpaceX ve Twitter’ın sahibi Elon Musk, Türkiye’yi sarsan 7.4 büyüklüğündeki depremle ilgili açıklamada bulundu. Twitter’da Yale Üniversitesi öğretim üyesi Mehmet Emin Adin, Musk’a; “Türkiye ve komşu ülkeleri büyük bir deprem vurdu. Ciddi iletişim eksiklikleri yaşanıyor. Starlink uydularınız için yardım etme şansınız var mı?” dedi.

“ONAY GELİNCE HEMEN GÖNDEREBİLİRİZ”

Musk ise bu paylaşıma, “Starlink henüz Türk hükümeti tarafından onaylanmadı. Onaylanır onaylanmaz gönderebiliriz” şeklinde yanıt verdi.

Elon Musk’ın şirketi SpaceX’e ait Starlink uyduları Türkiye’de birçok şehirden çıplak gözle görülmüştü.

Was this helpful?

1 / 0

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 2 Ortalama: 5]
Bir yanıt yazın 0

Your email address will not be published. Required fields are marked *