Altınbaş Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

Altınbaş, Altınbaş Holding tarafından 1975 yılında Gaziantep’te kurulmuştur. Dünya çapında ve Türkiye içerisinde toplam 500 satış noktasıyla hizmet veren Altınbaş, her sezon yeni koleksiyonlar ile hedef kitlesinin karşısına çıkmaktadır. Profesyonel ve uzman tasarımcılar tarafından dizayn edilen mücevherler ve aksesuarlar ile dikkat çeken Altınbaş tasarımlarında Türk motifleri, evrensel çizgiler ve geleneksel tasarımlar taşıyan ürünler yer almaktadır.

Üretimlerini İstanbul Beylikdüzü’nde gerçekleştiren Altınbaş geniş üretim kapasitesine sahip bir üretim fabrikasına sahiptir. Altınbaş’ın sunduğu ürünler arasında yüzük, kolye, bileklik, özel setler ve özel koleksiyonlar yer almaktadır. Hizmet kalitesini ve tasarım kalitesini her geçen gün artırmaya devam eden Altınbaş müşterilerine daha iyi hizmet sunabilmek için çağrı merkezi hizmeti de sunmaktadır.

444’lü bir çağrı merkezi iletişim numarası bulunan Altınbaş’ın çağrı merkezi aracılığıyla internet üzerinden verdiğiniz siparişlerin durumunu takip edebilir, satın almayı düşündüğünüz ürünlerin detaylı bilgilerini öğrenebilir ve satın alım sürecinde yaşadığınız sıkıntıları müşteri temsilcilerine iletebilirsiniz.

İstek, soru, görüş, öneri ve şikayetlerinizi iletmek isterseniz 444 56 83 numarasını tuşlayabilirsiniz. Müşteri temsilcileri o günün yoğunluğuna göre çağrılarınıza kısa bir süre içerisinde cevap verecektir. Çağrı merkezi üzerinden Altınbaş ile ilgili aklınıza takılan tüm soruların cevaplarına erişebilirsiniz.

Was this helpful?

1 / 0

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Ortalama: 5]
Bir yanıt yazın 0

Your email address will not be published. Required fields are marked *