Clinique Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

1968 yılında Amerika, New York’ta Esteé Lauder ve Carol Philips tarafından kurulan Clinique, Esteé Lauder şirketlerinden birisi olarak sektöre giriş yapmıştır. İnsanların yüz bölgesinde karşılaştıkları sorunlara çözüm üretebilecek cilt ürünleri tasarlamayı ve pazarlamayı hedefleyen Clinique, tüm cilt tiplerine ve yaş kategorisine uygun ürünler sunmaktadır.

Kozmetik dünyasında hızlı bir yükseliş yakalayabilen Clinique, bütün cilt tipleri için ortak ürünler üreten firmalara da örnek olmayı başarmıştır. Clinique markasının bu öncü fikrinden sonra firmalar yeni ürünler geliştirerek farklı yaş gruplarına ve cilt tiplerine hitap etmeye başlamıştır.

Clinique ürünlerini tasarlarken tamamen müşteri memnuniyeti ve güvenilirlik odaklı ilerlemektedir. Dermatolojist ve kimyagerler ile çalışan Clinique, üç aşamalı sistemini tasarlamıştır. Bu sistem cilt temizleme, nemlendirme ve tonikten oluşan üç farklı aşamayı da içermektedir. Gösteriş ve estetikten ziyade cilt bakımı konusunda iddialı olan Clinique markasının çağrı merkezi de bulunmaktadır.

Clinique markasının çağrı merkezine haftanın yedi günü 09:00 ile 22:00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz. 0850 250 17 93 numarasını tuşlayarak Clinique ürünleri ile ilgili bilgi alabilir, istek, soru, görüş, öneri ve şikayetlerinizi müşteri temsilcilerine iletebilirsiniz.

Was this helpful?

1 / 0

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Ortalama: 5]
Bir yanıt yazın 0

Your email address will not be published. Required fields are marked *