Telefonumun Dinlendiğini Nasıl Anlarım?

Gelişen teknolojiyle birlikte kullanılan telefonların dinlenmesi sorunları da ortaya çıkıyor. Korsanlar casus yazılımları kullanarak mailinizi kontrol edebiliyor, banka hesaplarınıza ulaşabiliyor ve telefonunuzdaki pek çok veriye erişebiliyorlar. Bu tarz yazılımların giderek yaygınlaşması aynı zamanda kolay bir şekilde elde edilebilmesini de sağlıyor.

Piyasada yer alan casus yazılımlarının pek çoğu SMS raporlama özelliğini de kullanmaktadır. Gönderilen SMS bilgilendirmeleriniz tarifeniz üzerinden ücretlendirildiği için operatör sayfanıza giriş yaparak kullanım geçmişinizi dikkatli bir şekilde incelemeniz gerekmektedir.

Yer aldığınız ortamda telefon dinleme cihazları var ise ve canlı olarak görüşmeleriniz dinleniyorsa konuşmalarınız derinden ve cızırtılı bir şekilde gelebilmektedir. Bu durum bazı zamanlar operatörlerden kaynaklı olabilir. Ancak aynı sorun 2-3 defa tekrar ediyorsa dinleniyor olabilirsiniz.

Telefonunuzu kullanmadığınız zamanlarda dahi şarjınız çabuk bir şekilde bitiyorsa ve telefonunuz ısınıyorsa arka planda casus yazılımlar çalışıyor olabilir. Telefonunuzdaki ses yankılanması, cızırtılar ve sesin derinden gelmesi de dinlendiğinize işaret olabilir. Faturalarınızda tanımadığınız numaralar için birden fazla kullanım fark ediyorsanız ve bu numaraları da tanımıyorsanız dinlenme şüphesinden söz edilebilmektedir. Belirtilerin operatör kaynaklı olup olmadığını anlayabilmek için birden fazla tekrar edip etmediğini de yakından takip etmelisiniz.

Was this helpful?

0 / 0

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Ortalama: 0]
Bir yanıt yazın 0

Your email address will not be published. Required fields are marked *