Yeşillikleri Buzdolabında Nasıl Saklamayız?

Yemeklerin yanında yardımcı olarak kullandığımız yeşillikler yemek sofralarının en vazgeçilmezlerinden biridir. İster ana yemekle isterseniz tek olarak yemek çeşitli olarak tercih edilebilir. Fakat en önemlisi yeşilliklerin tazeliğini koruyacak şekilde saklanmasıdır.

yeşillikler

Yeşillikleri Nasıl Taze Tutarız?

Yeşillik denildiği zaman akıllara ilk olarak marul gelir. Marul küçük ya da büyük olması farketmeden dış yapraklarda renk değişimi gözlenir. Bunun sebebi ise marulun ıslak olmasından kaynaklanır. Islaklıktan dolayı yaşanan renk değişimleri, çürüme ve bozulmaları hızlandırır. Bu nedenle marul kurutularak muhafaza edilmelidir.

Çoğu yeşilliği kurutmanın en iyi yolu kurutuculardır. Kurutucular sayesinde zamandan da kazanabilirsiniz ve yeşillikleriniz tazeliğini korur. Kurutularak saklanan yeşillikler yedi gün boyunda tazeliğini korur.

yeşillikleri koruma

Islak saklanmalarının yanı sıra yeşilliklerin bozulmalarındaki bir diğer faktöre de hava almayan kaplar ya da poşetlerde saklanmalarıdır. Alınan yeşilliklerin konulduğu poşetler saklanmaya uygun değildir. Saman kağıtlarda yeşilliklerinizi saklayarak daha uzun süre taze kalmalarını sağlayabilirsiniz. Bu kağıtlardan bulamadığınızda ise gazete kağıdı da aynı işlevi sağlayacaktır.

Yeşillikleri çok daha uzun süreler boyunca saklayabilmenin en pratik yolu ise derin dondurucu içerisinde saklamaktan geçer. Roka, maydanoz, dereotu gibi az miktarda olan sebzeler yıkanılmalı ve sonrasında kurutularak buzdolabı poşetlerine bölünmüş şekilde derin dondurucuya atılmalıdır. Ispanak ve marul gibi büyük yapraklı sebzeler ise salata kurutucusunda kurutularak ve büyük boy bir buz dolabı poşetine konularak derin dondurucunun içerisinde saklanmalıdır.

Was this helpful?

0 / 0

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Ortalama: 0]
Bir yanıt yazın 0

Your email address will not be published. Required fields are marked *